جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان چهارمحال و بختیاری

city
   
 
  • برگزاری همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد

    برگزاری همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد

   همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان در شهرکرد برگزار شد.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری روز شنبه در این همایش گفت: برگزاری این همایش علمی با رویکرد تولید و صادرات در راستای ارتقای جایگاه این هنر صنعتی استان در سطح ملی برگزار شد.
   سید نعیم امامی اظهار کرد: 64 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد 30 مقاله با محوریت بازاریابی و 34 مقاله با محوریت تخصصی تولید فرش است.
   به گفته وی، 10 مقاله به صورت شفاهی در کارگاه های علمی و 49 مقاله نیز به صورت پوستر در حاشیه این همایش ارائه شد.
   استاندار چهارمحال و بختیاری در این همایش تصریح کرد: فرش بافی از زمان های قدیم به عنوان مشاغل مطرح بود که با تغییر شیوه و سبک زندگی و تغییر معیشت مردم و رواج سریع کارخانجات فرش ماشینی به مرور کارگاه های فرش تعطیل شد.
   قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: در سال های گذشته تحریم های اقتصادی و قطع ارتباط با بازارهای جهانی و نبود گنجایش بازارهای داخلی، تولید فرش را در کشور با چالش مواجه کرد.
   وی با بیان اینکه فرش ارزش افزوده بالایی دارد، تصریح کرد: فرش و کارگاههای فرش بافی در کشور و همسو با آن فرش چهارمحال و بختیاری باید احیا شود.
   استاندار چهارمحال وبختیاری با بیان اینکه پس از توافق های برجام و ارتقای روابط بین الملل باعث رونق صادرات و بازرگانی در کشور شد، ادامه داد: با تفکر غلط برخی افراد نمی توان ارتباطات بین المللی را محدود و رونق تولید و رفع بیکاری تنها با ظرفیت های داخلی امکان پذیر نیست.
   سلیمانی دشتکی افزود: برای رونق تولید و رسیدن به رشد اقتصادی باید تولیدات داخلی را صادر و نیازهای کشور که در داخل تولید نمی شود را وارد کرد.
   وی گفت: بروکراسی اداری و سنگ اندازی از سوی برخی دستگاههای نظارتی مانع جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در این استان شده که نیازمند عزم استانی است.
   رئیس مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: ایران در بخش گردشگری، معدن و کشاورزی مزیت های فراوانی دارد که برای رونق آنها نیاز به تکنولوژی روز است.
   علی کاظمی باباحیدری تصریح کرد: فرش به عنوان هنر صنعتی بهترین شیوه برای ایجاد اشتغال است.
   بنابراین گزارش در این همایش از 'بتول نصر و بهمن شیرازی' به عنوان قدیمی ترین فرشباف چهارمحال و بختیاری، آلبوم 350 رنگ سنتی و ثابت گیاهی فرش توسط سیدعلی عسگری از پیشکسوتان فرش بافی استان و آلبوم یکهزار و 200 رنگی ثابت گیاهی به روش علمی از مازیار کبیری از دانش آموختگان علمی این رشته، لوح زرین ثبت جهانی فرش بختیاری، مستند تلویزیونی فرش دستباف و آثار نفیس و قدیمی فرش دستباف استان رونمایی شد.
   براساس آمارها 104 هزار بافنده فرش در این استان شناسایی شده و هم اینک 52 هزار دار قالی در قالب 9 تعاونی فرش روستایی، 2 تعاونی قالیبافی شهری و یک اتحادیه ساماندهی شده است.
   خردادماه امسال با پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فرش دستباف چهارمحال و بختیاری در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) ثبت شد.
   کاربرد رنگهای زیبا با استفاده از عصاره گلها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرحها و نقش های متنوع از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است
   بیشتر فرش های چهارمحال و بختیاری را 'یلمه' بروجن، 'گبه ریزباف' اردل، فرش 'بختیاری' مناطق عشایری و مناطق بختیاری نشین و فرش چالشتری شهرکرد تشکیل می دهد
   براساس نظر برخی از محققان، طرح فرش 'سرو و کاج' چهارمحال و بختیاری بعنوان اصیل ترین طرح آریایی مطرح است
   فرش نقش چالشتری چهارمحال و بختیاری در استانهای مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,545,864
تعداد بازدید امروز : 912
آخرین به روزرسانی : 09:46  1397/02/29
Page created in 2.2404129505157 seconds.
memoryUsage : 43489Kb