جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان چهارمحال و بختیاری

city
   
 
  • رئیس مرکز ملی فرش ایران:

   20 هزار بافنده فرش امسال مشغول به کار می شوند

   20 هزار بافنده فرش امسال مشغول به کار می شوند

   رئیس مرکز ملی فرش ایران پیش بینی کرد: با ایجاد کارگاه های کوچک قالی بافی، 20 هزار بافنده فرش براساس برنامه های اقتصاد مقاومتی طی سال جاری مشغول به کار شوند.

   حمید کارگر روز شنبه در همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد اظهار کرد: سالانه حدود 3میلیون مترمربع فرش در کشور تولید می شود که از این میزان دو سوم تولیدات به 80 کشور جهان صادر می شود.

   به گفته وی، فرش در بخش صادرات غیرنفتی سهم ویژه ای در کشور دارد و همچنان ایران در جهان به عنوان صدر نشین صادرات فرش است.
   کارگر تصریح کرد: به طور متوسط در یک دهه گذشته به طور متوسط 500 میلیون دلار فرش از کشور صادر می شد که در سال های اخیر به دلایلی صادرات فرش بسیار ناچیز شده است.
   رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: برخی مشکلات درون و برون مرزی، رواج فرش ماشینی و کفپوش های جدید، تغییر سلیقه و سبک زندگی مردم و به خصوص تحریم های اقتصادی مانع تولید و صادرات فرش دستباف از ایران شده است.
   کارگر تصریح کرد: از سال 2010 صادرات فرش ایران به ایالات متحده آمریکا ممنوع شد و این در حالی است که سالانه حدود 165 درصد معادل 80 میلیون دلار فرش ایران به این کشور صادر می شود.
   به گفته وی، از دیماه سال 94 بعد از توافقات برجام صادرات فرش در جهان از جمله آمریکا گسترش یافت.
   وی اظهار کرد: در سال گذشته 360 میلیون دلار فرش از کشور صادر شد که از این میزان 90 میلیون دلار به آمریکا بود.
   کارگر افزود: فرش به عنوان هنر، صنعت، دانش، منبع اشتغال و تثبیت جمعیت روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به مناطق شهری دارای ارز فراوان است.
   بنابراین گزارش در این همایش از 'بتول نصر و بهمن شیرازی' به عنوان قدیمی ترین فرشباف چهارمحال و بختیاری، آلبوم 350 رنگ سنتی و ثابت گیاهی فرش توسط سیدعلی عسگری از پیشکسوتان فرش بافی استان و آلبوم یکهزار و 200 رنگی ثابت گیاهی به روش علمی از مازیار کبیری از دانش آموختگان علمی این رشته، لوح زرین ثبت جهانی فرش بختیاری، مستند تلویزیونی فرش دستباف و آثار نفیس و قدیمی فرش دستباف استان رونمایی شد.
    براساس آمارها 104 هزار بافنده فرش در این استان شناسایی شده و هم اینک 52 هزار دار قالی در قالب 9 تعاونی فرش روستایی، 2 تعاونی قالیبافی شهری و یک اتحادیه ساماندهی شده است.
   خردادماه امسال با پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فرش دستباف چهارمحال و بختیاری در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) ثبت شد.
   کاربرد رنگهای زیبا با استفاده از عصاره گلها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرحها و نقش های متنوع از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است
   بیشتر فرش های چهارمحال و بختیاری را 'یلمه' بروجن، 'گبه ریزباف' اردل، فرش 'بختیاری' مناطق عشایری و مناطق بختیاری نشین و فرش چالشتری شهرکرد تشکیل می دهد
   براساس نظر برخی از محققان، طرح فرش 'سرو و کاج' چهارمحال و بختیاری بعنوان اصیل ترین طرح آریایی مطرح است
   فرش نقش چالشتری چهارمحال و بختیاری در استانهای مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,545,866
تعداد بازدید امروز : 914
آخرین به روزرسانی : 09:46  1397/02/29
Page created in 4.1797049045563 seconds.
memoryUsage : 43771Kb