X
یکشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۵۸ ۴۲۸
چچ

معرفی پدافند غیر عامل

بشر در برهه های مختلف تاریخ در زندگی خود همواره جنگ و دفاع را تجربه نموده و یا شاهد بوده است . بدون شک یکی از شگفت انگیزترین پدیده های اجتماعی در تاریخ بشریت جنگ است .

در فرهنگ اسلامی جنگ به خودی خود نه تنها پسندیده نیست ، بلکه عملی مذموم و نکوهش شده  می باشد ؛ لیکن دفاع و حراست از آرمان ها و ارزش های دینی و سرزمین های اسلامی نه تنها ضروری است ، بلکه هر گونه کوتاهی اعم از قصور یا تقصیر در این موضوع ، علاوه بر زیان و عواقب دنیوی ، خسران اخروی نیز در پی دارد .

کشور اسلامی ایران به دلایل  مختلف در طول تاریخ ، در معرض تهدیدات نظامی و غیر نظامی دشمنان طماع و فرصت طلب قرار داشته و دارد .در شرایط کنونی تهدید دشمنان بسیار مدرن ، علمی ، شناور ، پیچیده و هوشمندانه است، به ویژه در حوزه های اقتصاد و تجارت پیشرفته ترین و مدرن ترین تهدیدات را شاهد هستیم.شناور بودن به این معنا که دشمنان بر نیازمندی های کشور و مردم متمرکز شده اند و هوشمند بودن به این معنا که آنها کشور و تحولات مختلف آن را در حوزه های مختلف رصد  می کنند و با تمرکز بر اولویت نیاز ها ، تحریم های خود را در لایه های مختلف علیه ما اعمال می نمایندو در کنار این تحریم ها از سایر مولفه های قدرت نیز علیه کشور استفاده می کنند. تردید نباید داشت که با توجه به جایگاه و موقعیت جمهوری اسلامی ایران در جغرافیای سیاسی جهان ، هیچ گاه موضع تسلیم و زبونی کشور موجب نشده و نمی شود که دشمنان از دشمنی خود دست بردارند .

 بنابراین دفاع از ارزش ها دینی و سرمایه های ملی کشور اسلامی در هر شرایطی از اهمیت و ضرورت غیر قابل انکاری برخوردار می شود و این مهم تنها در صورتی قابل تحقق است که بنیه دفاعی کشور و اقتدار آن در ابعاد مختلف افزایش و همواره تقویت گردد . تقویت بنیه دفاعی باید در دو بعد پدافند عامل و غیر عامل برای همیشه سر لوحه برنامه های جمهوری اسلامی باشد .

بدیهی است از میان انواع دفاع ، پدافند غیر عامل به مراتب عقلانی تر ،‌اقتصادی تر و سهل تر می باشد . در پرتو این نوع پدافند می توان از یک سو ، بدون درگیری و جنگ افزار از خسارات جانی و مالی پیشگیری یا آن ها را به حداقل کاهش داد و از سوی دیگر ، توان دفاعی کشور را به گونه ای سازماندهی نمود که نه تنها دشمن از پیروزی خود مطمئن نباشد ، بلکه زمینه را حتی برای ماجراجویی هم فراهم نبیند .

بر همین اساس و به پیروی از سیاست های کلی نظام ، قوانین برنامه های چهارم و پنجم توسعه و مصوبات هیات وزیران در زمینه پدافند غیر عامل کشور ، در استان چهارمحال و بختیاری نیز از مدت ها پیش شورای پدافند غیرعامل و در زیر مجموعه آن کارگروه صنعت ، معدن و تجارت پدافند غیر عامل فعالیت خود را آغاز نموده است.

اهمیت حوزه صنعت ، معدن و تجارت و گستردگی آن و لزوم انسجام ، هماهنگی و ایجاد آمادگی در سازمان های عضو و زیر مجموعه های آن ها ، شرایطی را ایجاب می نماید تا هم اهداف و مقاصد به خوبی شناسایی و در فعالیت ها چراغ راه باشند و هم زمینه اجرای بهینه پروژه های مختلف در حوزه پدافند غیر عامل فراهم گردد .سازمان ها و مسوولان امور کارگروه در ضمن ایجاد هماهنگی، سازماندهی و تقسیم کار،آمادگی لازم را به گونه ای کسب نمایند که اولا همسو با سیاست های کشوری اقدامامات پیشگیرانه انجام دهند و ثانیا در صورت بروز جنگ و یا مواجهه با بحران های دیگر توان مقبله،خنثی سازی و بازسازی به موقع را داشته باشند.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.6137166023254
Query time: 1.9114360809326